Loader
Küfrün Karanlıklarından, Vahyin Aydınlığına...
Son Sayı | 75. Sayı
Son Sayı | 75. Sayı

 

75. sayımız ile bizleri, siz kardeşlerimiz ile buluşturan Allah’a hamd olsun.

Malumdur ki, insanın çocukluk, yetişkinlik ve olgunluk dönemleri arasında fark vardır. Yaş ilerledikçe insan olgunlaşır; daha isabetli kararlar vermeye başlar. Hiç şüphesiz bu olgunlaşmada tecrübenin payı büyüktür. İslami kavramlarla konuşacak olursak, insan tecrübe kazandıkça olgunlaşır/kemale erer; olgunlaştıkça hikmet ve basiret sahibi olur. Hikmet; düşünce, söz ve davranışların kontrollü ve isabetli olmasıdır. Basiret ise; olaylara bilgi, tecrübe ve Rabbani yardımla bakabilmektir. Yaşadıklarından ders çıkarıp tecrübe edinmeyen insan; biyolojik olarak olgunlaşabilir fakat akli olarak olgunlaşmaz.

Başyazımızda “İslami harekette tecrübe/hikmet/basiret" hususunu inceliyor, bu güzel hasletleri elde etmeye dair bir yol haritası sunuyoruz.

Halis Hocamız Rabbimizin güzel isimleri ve yüce sıfatlarından olan “İlah” kavramına dair yazısı ile Allah’ın ilahlığını, “İlah” olması dolayısı ile kulluk edilmesi gereken varlık olduğunu zikrediyor ayrıca insanlığın evvelinden günümüze tağutların ve müstekbirlerin bu kavrama karşı tavırlarını izah ediyor.

“İslam Müslümanlığa Nasıl Dönüştü?” Başlığı ile Feriduddin Aydın hocamız, ilk 300 yıl içerisindeki “tedvin” hareketleri ile açılım kaydeden İslam’ın, nasıl Müslümanlığa dönüştüğü sorusuna cevap arıyor.

Faruk Furkan Hocamız “Ahlâkın Fazilet ve Değeri” başlığı ile ahlaka dair notlarını paylaşmaya devam ediyor.

Enes Hocamız hicrete dair mühim noktaları “Hicretten Geri Kalanlar Üzerine Birkaç Değerlendirme” başlığında işliyor.

"İncire ve Zeytine Andolsun…" başlığında Özcan Hocamız Tin suresinin 1, 2 ve 3. ayetlerini tefsir ediyor.

Kerem Çağlar ağabeyimiz “Muhbirlik” kavramını, tarihsel varoluşunu ve günümüzde kazandığı yaygınlığı inceliyor. 

Esaret altında olmalarına rağmen bizlere nasihat ettikleri için cezaevlerinde olan Hocalarımıza teşekkür ediyor, tez zamanda özgürlüğe kavuşmaları için dua ediyoruz.

Burada zikrettiğimiz yazarlarımız ile beraber çocuk eğitimine, sağlığa, hadis’e dair notlarını paylaşan, şiir ve hikâyeleri ile dergimizi renklendiren kardeşlerimize de şükranlarımızı sunuyoruz.

Selam ve dua ile.